📱 Spesifikasi Lengkap Sony Xperia T3 Kamera 8MP Baterai 2500mAh
💰 Estimasi Harga: About 200 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – all versions |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 – D5103 |
| 4, 7, 17 – D5106 | |
| 4G bands | 1, 3, 7, 8, 20 – D5103 |
| Speed | HSPA 42.2/21.1(D5102)/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2014, June. Released 2014, July |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 150.7 x 77 x 7 mm (5.93 x 3.03 x 0.28 in) |
| Weight | 148 g (5.22 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.3 inches, 77.4 cm 2 (~66.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~277 ppi density) |
| Triluminos display | |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8928-2 Snapdragon 400 (28 nm) (D5103,D5106)/ Qualcomm MSM8228 (D5102) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| eMMC 4.5 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.4, AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps, HDR |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.1 MP |
| Video | 720p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE, aptX |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| ANT+ | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 2500 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 639 h (2G) / Up to 688 h (3G) |
| Talk time | Up to 12 h 46 min (2G) / Up to 14 h 47 min (3G) |
| Music play | Up to 63 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, White, Purple |
| Models | D5103, D5102 |
| SAR | 0.48 W/kg (head) 0.97 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.36 W/kg (head) |
| Price | About 200 EUR |
| 🔹 OUR TESTS | |
| Display | Contrast ratio: 963 (nominal), 2.609 (sunlight) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | Voice 69dB / Noise 66dB / Ring 75dB |
| Audio quality | Noise -89.1dB / Crosstalk -46.5dB |
| Battery (old) | Endurance rating 75h |