📱 Spesifikasi Lengkap Sony Xperia neo L Kamera 5MP Baterai 1500mAh
💰 Estimasi Harga: About 150 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2012, March. Released 2012, June |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 121 x 61.1 x 12.2 mm (4.76 x 2.41 x 0.48 in) |
| Weight | 131.5 g (4.62 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | LED-backlit LCD, |
| Size | 4.0 inches, 44.1 cm 2 (~59.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Timescape UI | |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Qualcomm MSM8255 Snapdragon S2 |
| CPU | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 1GB (300MB user available), 512MB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| MP4/H.264/WMV player MP3/WMA/WAV/eAAC+ player TrackID music recognition Organizer Document viewer Voice memo/dial/commands Predictive text input | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Po 1500 mAh battery |
| Stand-by | Up to 575 h (2G) / Up to 410 h (3G) |
| Talk time | Up to 7 h 53 min (2G) / Up to 7 h 9 min (3G) |
| Music play | Up to 37 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | M25i |
| SAR | 0.84 W/kg (head) 0.46 W/kg (body) |
| SAR EU | 1.01 W/kg (head) |
| Price | About 150 EUR |
| 🔹 OUR TESTS | |
| Display | Contrast ratio: 1097:1 (nominal) / 1.169:1 (sunlight) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | Voice 65dB / Noise 65dB / Ring 76dB |
| Audio quality | Noise -85.6dB / Crosstalk -85.6dB |