📱 Spesifikasi Lengkap Sony Xperia E3 Kamera 5MP Baterai 2330mAh
💰 Estimasi Harga: About 170 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – D2203, D2206, D2243, D2202 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 – D2203 |
| 4, 7, 17 – D2243 | |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20 – D2203 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2014, September. Released 2014, September |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 137.1 x 69.4 x 8.5 mm (5.40 x 2.73 x 0.33 in) |
| Weight | 143.8 g (5.08 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm 2 (~58.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| Protection | Shatter proof glass |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to Android 4.4.4 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8926-2 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
| eMMC 4.5 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.4, AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| ANT+ | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 2330 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 706 h (2G) / Up to 661 h (3G) |
| Talk time | Up to 12 h 20 min (2G) / Up to 8 h 41 min (3G) |
| Music play | Up to 49 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, White, Yellow, Copper |
| Models | D2203, D2206, D2243, D2202 |
| SAR | 0.79 W/kg (head) 1.32 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.41 W/kg (head) 1.10 W/kg (body) |
| Price | About 170 EUR |
| 🔹 OUR TESTS | |
| Performance | Basemark X: 1577 |
| Camera | Photo / Video |
| Battery (old) | Endurance rating 75h |