📱 Spesifikasi Lengkap Sharp 930SH Kamera 8MP Baterai 680mAh
💰 Estimasi Harga: Harga tidak tersedia
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2008, October. Released 2008, November |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 105 x 48 x 15.2 mm (4.13 x 1.89 x 0.60 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT, 16M colors |
| Size | 3.0 inches, 24.8 cm 2 (~49.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 854 x 480 pixels, 16:9 ratio (~327 ppi density) |
| External 0.8 inch display, 86×16 pixels | |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 1000 entries, Photocall |
| Call records | 30 dialed, 30 received, 30 missed calls |
| Internal | 100MB |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, AF |
| Video | w480p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | Yes |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | SMS, MMS, Email, IM |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/WAV/eAAC+ player MP4/H.264 player Organizer Document viewer QR code reader Voice memo | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 680 mAh battery |
| Stand-by | Up to 260 h (2G) / Up to 250 h (3G) |
| Talk time | Up to 3 h 30 min (2G) / Up to 3 h 10 min (3G) |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black, Blue Green, Pink, White Silver, Silver Violet |