📱 Spesifikasi Lengkap Samsung Galaxy Tab A7 10.4 (2020) Kamera 8MP Baterai 7040mAh
💰 Estimasi Harga: About 240 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 38, 39, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (2CA) Cat13 400/50 Mbps – cellular model only |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2020, September 02. Released 2020, September 11 |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 247.6 x 157.4 x 7 mm (9.75 x 6.20 x 0.28 in) |
| Weight | 476 g (Wi-Fi), 477 g (LTE) (1.05 lb) |
| SIM | Nano-SIM (cellular model only) |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT LCD |
| Size | 10.4 inches, 307.9 cm 2 (~79.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 2000 pixels, 5:3 ratio (~224 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 10, upgradable to Android 12, One UI 4 |
| Chipset | Qualcomm SM6115 Snapdragon 662 (11 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4×1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 32GB 4GB RAM, 64GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, AF |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO – cellular model only |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 7040 mAh |
| Charging | 15W wired |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Dark Gray, Silver, Gold |
| Models | SM-T500, SM-T505, SM-T505N |
| SAR EU | 1.01 W/kg (body) |
| Price | About 240 EUR |