📱 Spesifikasi Lengkap Samsung Galaxy Tab A 8.4 (2020) Kamera 8MP Baterai 5000mAh
💰 Estimasi Harga: About 240 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 4, 5, 7, 13, 20, 66 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2020, March 25. Released 2020, March 25 |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 202 x 125.2 x 7.1 mm (7.95 x 4.93 x 0.28 in) |
| Weight | 309 g (10.90 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT LCD |
| Size | 8.4 inches, 204.6 cm 2 (~80.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~270 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 10, upgradable to Android 11, One UI 3.1 |
| Chipset | Exynos 7904 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (2×1.8 GHz Cortex-A73 & 6×1.6 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G71 MP2 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, AF |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
| ANT+ | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Mocha |
| Models | SM-T307U |
| SAR | 1.35 W/kg (body) |
| Price | About 240 EUR |