📱 Spesifikasi Lengkap Samsung Galaxy Tab A 7.0 (2016) Kamera 5MP Baterai 4000mAh
💰 Estimasi Harga: About 130 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20 |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps – cellular model only |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2016, March. Released 2016, March |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 186.9 x 108.8 x 8.7 mm (7.36 x 4.28 x 0.34 in) |
| Weight | 283 g (9.98 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Micro-SIM – cellular model only |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 7.0 inches, 142.1 cm 2 (~69.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~216 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) Spreadtrum SC9830 |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 Quad-core 1.5 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 306 Mali-400MP2 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1.5GB RAM |
| eMMC 4.5 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2, AF |
| Features | Panorama |
| Video | 720p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP, f/2.2 |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS, GLONASS – cellular model only |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 4000 mAh, non-removable |
| Talk time | Up to 11 h (multimedia) |
| Music play | Up to 100 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Pearl White, Metallic Black |
| Models | SM-T280, SM-T285 |
| SAR EU | 0.64 W/kg (head) 0.85 W/kg (body) |
| Price | About 130 EUR |