📱 Spesifikasi Lengkap Samsung Galaxy S24 Kamera 50MP Baterai 4000mAh
💰 Estimasi Harga: $ 268.99 / € 434.88 / £ 294.24 / ₹ 45,000
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 1, 7, 25, 28, 41, 66, 71, 78, 257, 258, 260, 261 SA/NSA/Sub6/mmWave – USA | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 66 – International |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 75, 77, 78 SA/NSA/Sub6 – International |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2024, January 17 |
| Status | Available. Released 2024, January 24 |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 147 x 70.6 x 7.6 mm (5.79 x 2.78 x 0.30 in) |
| Weight | 167 g or 168 g (5.89 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), glass back (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame |
| SIM | · Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) – INT • Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) – USA • Nano-SIM + Nano-SIM – CN |
| IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Armor aluminum 2 frame | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | Dynamic LTPO AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 2600 nits (peak) |
| Size | 6.2 inches, 94.4 cm 2 (~90.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~416 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 14, up to 7 major Android upgrades, One UI 8.5 |
| Chipset | Qualcomm SM8650-AC Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) – USA/Canada/China Exynos 2400 (4 nm) – International |
| CPU | 8-core (1×3.39GHz Cortex-X4 & 3×3.1GHz Cortex-A720 & 2×2.9GHz Cortex-A720 & 2×2.2GHz Cortex-A520) 10-core (1×3.2GHz Cortex-X4 & 2×2.9GHz Cortex-A720 & 3×2.6GHz Cortex-A720 & 4×1.95GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 750 (1 GHz) – USA/Canada/China Xclipse 940 – International |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 8GB RAM |
| UFS 3.1 – 128GB only UFS 4.0 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Triple | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56″, 1.0µm, dual pixel PDAF, OIS 10 MP, f/2.4, 67mm (telephoto), 1/3.94″, 1.0µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 12 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), 1/2.55″ 1.4µm, Super Steady video |
| Features | LED flash, auto-HDR, panorama |
| Video | 8K@24/30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, HDR10+, stereo sound rec., gyro-EIS |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.2″, 1.12µm, dual pixel PDAF |
| Features | HDR, HDR10+ |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| High-bitrate audio support | |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, DisplayPort 1.2, OTG |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Samsung DeX, Samsung Wireless DeX (desktop experience support) | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 4000 mAh |
| Charging | 25W wired, PD3.0, 50% in 30 min 15W wireless (Qi) 4.5W reverse wireless |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Onyx Black, Marble Grey, Cobalt Violet, Amber Yellow, Jade Green, Sandstone Orange, Sapphire Blue |
| Models | SM-S921B, SM-S921B/DS, SM-S921U, SM-S921U1, SM-S921W, SM-S921N, SM-S9210, SM-S921E, SM-S921E/DS |
| SAR | 1.23 W/kg (head) 1.10 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.87 W/kg (head) 1.35 W/kg (body) |
| Price | $ 268.99 / € 434.88 / £ 294.24 / ₹ 45,000 |
| 🔹 OUR TESTS | |
| Performance | AnTuTu: 1218977 (v9), 1696727 (v10) GeekBench: 5833 (v5), 6747 (v6) 3DMark: 4183 (Wild Life Extreme) |
| Display | 1401 nits max brightness (measured) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | -25.2 LUFS (Very good) |
| Battery | Active use score 12:06h |