📱 Spesifikasi Lengkap Samsung Galaxy On8 Kamera 13MP Baterai 3300mAh
💰 Estimasi Harga: About 200 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 40 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2016, September. Released 2016, October |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 151.7 x 76 x 7.8 mm (5.97 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight | 169 g (5.96 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm 2 (~72.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow) |
| Chipset | Exynos 7580 Octa (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.6 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 3GB RAM |
| eMMC 5.0 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/1.9, 28mm (wide), AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/1.9 |
| Features | LED flash |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| ANT+ | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 3300 mAh, removable |
| Talk time | Up to 17 h (3G) |
| Music play | Up to 82 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | White, Black, Gold |
| Models | SM-J710FN |
| SAR | 0.22 W/kg (head) |
| SAR EU | 0.47 W/kg (head) 1.78 W/kg (body) |
| Price | About 200 EUR |