📱 Spesifikasi Lengkap Samsung Galaxy On7 Pro Kamera 13MP Baterai 3000mAh
💰 Estimasi Harga: About 150 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 – G600FY |
| 4G bands | LTE – G600FY |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2016, July. Released 2016, July |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 152 x 78 x 8 mm (5.98 x 3.07 x 0.31 in) |
| Weight | 172 g (6.07 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm 2 (~70.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| eMMC 4.5 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.1, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| Positioning | GPS, GLONASS/ BDS (region dependent) |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 3000 mAh, removable |
| 🔹 MISC | |
| Colors | White, Black, Gold |
| Models | SM-G600FY |
| SAR | 0.79 W/kg (head) 0.90 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.38 W/kg (head) 0.54 W/kg (body) |
| Price | About 150 EUR |