📱 Spesifikasi Lengkap Samsung Galaxy Note20 Ultra Kamera 108MP Baterai 4500mAh
💰 Estimasi Harga: About 1250 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| CDMA2000 1xEV-DO | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (7CA) Cat20 2000/200 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2020, August 05 |
| Status | Available. Released 2020, August 21 |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 164.8 x 77.2 x 8.1 mm (6.49 x 3.04 x 0.32 in) |
| Weight | 208 g (7.34 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus), glass back (Gorilla Glass Victus), stainless steel frame |
| SIM | · Nano-SIM + eSIM • Nano-SIM + Nano-SIM |
| IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Stylus, 9ms latency (Bluetooth integration, accelerometer, gyro) | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+ |
| Size | 6.9 inches, 116.7 cm 2 (~91.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 3088 pixels, 19.3:9 ratio (~496 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| 120Hz@FHD/60Hz@QHD refresh rate | |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 10, upgradable to Android 13, One UI 5 |
| Chipset | Exynos 990 (7 nm+) – Global Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 5G+ (7 nm+) – USA |
| CPU | Octa-core (2×2.73 GHz Mongoose M5 & 2×2.50 GHz Cortex-A76 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) – Global Octa-core (1×3.0 GHz Kryo 585 & 3×2.42 GHz Cortex-A77 & 4×1.80 GHz Cortex-A55) – USA |
| GPU | Mali-G77 MP11 – Global Adreno 650 – USA |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 8GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| UFS 3.0 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Triple | 108 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.33″, 0.8µm, PDAF, OIS 12 MP, f/3.0, 120mm (periscope telephoto), 1.0µm, PDAF, OIS, 5x optical zoom, 50x hybrid zoom 12 MP, f/2.2, 120˚, 13mm (ultrawide), 1/2.55″, 1.4µm |
| Features | Laser AF, LED flash, auto-HDR, panorama |
| Video | 8K@24fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@960fps, HDR10+, stereo sound rec., gyro-EIS & OIS |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 10 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.2″, 1.22µm, dual pixel PDAF |
| Features | HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| High-bitrate audio support Tuned by AKG | |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio (Snapdragon model only; market/operator dependent) |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Samsung Wireless DeX (desktop experience support) ANT+ Ultra Wideband (UWB) support | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 4500 mAh |
| Charging | 25W wired, PD3.0 15W wireless (Qi) 4.5W reverse wireless |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Mystic Bronze, Mystic Black, Mystic White |
| Models | SM-N985F, SM-N985F/DS |
| SAR | 0.57 W/kg (head) 1.02 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.32 W/kg (head) 1.47 W/kg (body) |
| Price | About 1250 EUR |