📱 Spesifikasi Lengkap Samsung Galaxy J2 Pro (2016) Kamera 8MP Baterai 2600mAh
💰 Estimasi Harga: About 140 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 20, 40 – India |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2016, July. Released 2016, July |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 142.4 x 71.1 x 8 mm (5.61 x 2.80 x 0.31 in) |
| Weight | 138 g (4.87 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm 2 (~68.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow) |
| Chipset | Spreadtrum SC8830 |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.2, AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 2600 mAh, removable |
| Talk time | Up to 14 h (3G) |
| Music play | Up to 54 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Silver, Black, Gold |
| Models | SM-J210F, SM-J210G, SM-J210H, SM-J210GU |
| SAR | 0.78 W/kg (head) |
| SAR EU | 0.59 W/kg (head) 1.24 W/kg (body) |
| Price | About 140 EUR |