๐ฑ Spesifikasi Lengkap Samsung Galaxy J2 Prime Kamera 8MP Baterai 2600mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 130 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 – G532F, G532G |
| 1, 3, 5, 7, 8, 28, 38, 40 – G532G | |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20 – G532F |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2016, November. Released 2016, November |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 144.8 x 72.1 x 8.9 mm (5.70 x 2.84 x 0.35 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | ยท Single SIM (Micro-SIM) or Hybrid Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | PLS LCD |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm 2 (~66.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~220 ppi density) |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6737T (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) – dual SIM model only |
| Internal | 8GB 1.5GB RAM, 16GB 1.5GB RAM |
| eMMC 5.0 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.2, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
| Features | LED flash |
| Video | |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Ion 2600 mAh, removable |
| Talk time | Up to 12 h (3G) |
| Music play | Up to 59 h |
| ๐น MISC | |
| Colors | Black, Gold, Silver, Pink |
| Models | SM-G532G, SM-G532M, SM-G532G, SM-G532F, SM-G532MT |
| SAR | 0.45 W/kg (head) ย ย 0.99 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.53 W/kg (head) ย ย 1.27 W/kg (body) |
| Price | About 130 EUR |