๐ฑ Spesifikasi Lengkap Samsung Galaxy C9 Pro Kamera 16MP Baterai 4000mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 380 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 40, 41 – India |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2016, October. Released 2016, November |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 162.9 x 80.7 x 6.9 mm (6.41 x 3.18 x 0.27 in) |
| Weight | 189 g (6.67 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 4), aluminum back, aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm 2 (~75.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~367 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm MSM8976 Pro Snapdragon 653 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4×1.95 GHz Cortex-A72 & 4×1.4 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 510 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 6GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/1.9, PDAF |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/1.9, 27mm (wide), 1/3.06″, 1.0ยตm |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS/ BDS (region dependent) |
| NFC | Yes |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| USB | USB Type-C |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| ANT+ | |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Ion 4000 mAh, non-removable |
| Charging | 18W wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Gold, Pink Gold, Black |
| Models | SM-C9000, SM-C900F, SM-C9008, SM-C900Y |
| SAR EU | 0.79 W/kg (head) ย ย 1.62 W/kg (body) |
| Price | About 380 EUR |
| ๐น OUR TESTS | |
| Performance | GFXBench: 5.8fps (ES 3.1 onscreen) |