📱 Spesifikasi Lengkap Samsung Galaxy A25 Kamera 50MP Baterai 5000mAh
💰 Estimasi Harga: $ 98.11 / € 240.18 / £ 135.67
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 26, 28, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2023, December 11 |
| Status | Available. Released 2023, December 16 |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 161 x 76.5 x 8.3 mm (6.34 x 3.01 x 0.33 in) |
| Weight | 197 g (6.95 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | · Nano-SIM • Nano-SIM + Nano-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED, 120Hz, 1000 nits (HBM) |
| Size | 6.5 inches, 103.7 cm 2 (~84.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~396 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 14, up to 4 major Android upgrades, One UI 7 |
| Chipset | Exynos 1280 (5 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.4 GHz Cortex-A78 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Triple | 50 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/2.76″, 0.64µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1/4″, 1.12µm 2 MP (macro) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, (wide), 1/3.06″, 1.12µm |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | Market/region dependent |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass |
| Virtual proximity sensing | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | 5000 mAh |
| Charging | 25W wired |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Brave Black, Personality Yellow, Fantasy Blue, Optimistic Blue |
| Models | SM-A256E, SM-A256E/DS, SM-A256E/DSN, SM-A256B, SM-A256B/DS, SM-A256B/DSN, SM-A256U, SM-A256U1 |
| SAR EU | 0.46 W/kg (head) 1.19 W/kg (body) |
| Price | $ 98.11 / € 240.18 / £ 135.67 |
| 🔹 OUR TESTS | |
| Performance | AnTuTu: 443234 (v9), 480771 (v10) GeekBench: 2023 (v5), 2098 (v6) 3DMark: 643 (Wild Life Extreme) |
| Display | 1030 nits max brightness (measured) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | -26.0 LUFS (Very good) |
| Battery | Active use score 10:19h |