๐ฑ Spesifikasi Lengkap Samsung Galaxy A23 Kamera 50MP Baterai 5000mAh
๐ฐ Estimasi Harga: ยฃโ222.99
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2022, March 04 |
| Status | Available. Released 2022, March 25 |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 165.4 x 76.9 x 8.4 mm (6.51 x 3.03 x 0.33 in) |
| Weight | 195 g (6.88 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), plastic frame, plastic back |
| SIM | ยท Nano-SIM โข Nano-SIM + Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | PLS LCD, 90Hz |
| Size | 6.6 inches, 104.9 cm 2 (~82.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~400 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 12, upgradable to Android 14, One UI 6.1 |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4×1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Quad | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF, OIS 5 MP, f/2.2, 123ห (ultrawide), 1/5.0″, 1.12ยตm 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass |
| Virtual proximity sensing | |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | 25W wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Black, White, Peach, Blue |
| Models | SM-A235F, SM-A235F/DS, SM-A235F/DSN, SM-A235M, SM-A235M/DS, SM-A235N |
| SAR | 0.48 W/kg (head) |
| SAR EU | 0.36 W/kg (head) ย ย 0.96 W/kg (body) |
| Price | ยฃโ222.99 |
| ๐น OUR TESTS | |
| Performance | AnTuTu: 273554 (v9) GeekBench: 1632 (v5.1) GFXBench: 6.7fps (ES 3.1 onscreen) |
| Display | 1241:1 contrast ratio, 464 nits max brightness (measured) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | -27.6 LUFS (Good) |
| Battery (old) | Endurance rating 130h |