📱 Spesifikasi Lengkap Oukitel C33 Kamera 50MP Baterai 5150mAh
💰 Estimasi Harga: About 160 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2023, May |
| Status | Available. Released 2023, May |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 9.8 mm thickness |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, 450 nits |
| Size | 6.8 inches, 111.6 cm 2 |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~258 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 13 |
| Chipset | Unisoc T606 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2×1.6 GHz Cortex-A75 & 6×1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 256GB 8GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Triple | 50 MP, (wide), AF Other unspecified cameras |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
| Video | Yes |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted); unspecified sensors |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 5150 mAh |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Gray, Blue, Orange |
| Price | About 160 EUR |