📱 Spesifikasi Lengkap Oppo U701 Ulike Kamera 5MP Baterai 1710mAh
💰 Estimasi Harga: About 80 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2012, June. Released 2012, June |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 123 x 64 x 9.7 mm (4.84 x 2.52 x 0.38 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Yes |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm 2 (~57.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread) |
| Chipset | Mediatek MT6575 (40 nm) |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 1710 mAh battery |
| Stand-by | Up to 400 h (2G) / Up to 400 h (3G) |
| Talk time | Up to 9 h 20 min (2G) / Up to 7 h (3G) |
| 🔹 MISC | |
| Colors | White |
| Price | About 80 EUR |