๐ฑ Spesifikasi Lengkap Oppo Reno5 Pro 5G Kamera 64MP Baterai 4350mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 410 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 1, 3, 41, 77, 78, 79 SA/NSA – China | |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 66 – International |
| 5G bands | 1, 3, 7, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA – International |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2020, December 10 |
| Status | Available. Released 2021, January 05 |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 159.7 x 73.2 x 7.6 mm (6.29 x 2.88 x 0.30 in) |
| Weight | 173 g (6.10 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED, 90Hz, HDR10+, 500 nits (typ), 800 nits (HDR), 1100 nits (peak) |
| Size | 6.55 inches, 103.6 cm 2 (~88.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~402 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 11, upgradable to Android 12, ColorOS 12 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 1000+ (7 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.6 GHz Cortex-A77 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G77 MC9 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| UFS 2.1 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Quad | 64 MP, f/1.7, 26mm (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 115ห (ultrawide), 1/4.0″, 1.12ยตm 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps; gyro-EIS, HDR |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.4, 26mm (wide), 1/2.8″, 0.8ยตm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 4350 mAh |
| Charging | 65W wired 5W reverse wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Astral Blue, Starry Black, Starry Dream, Star Wish Red |
| Models | PDSM00, PDST00, CPH2201 |
| Price | About 410 EUR |