๐ฑ Spesifikasi Lengkap Oppo Reno2 F Kamera 48MP Baterai 4000mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 340 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2019, August 28. Released 2019, October |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 162.4 x 75.8 x 8.7 mm (6.39 x 2.98 x 0.34 in) |
| Weight | 195 g (6.88 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | AMOLED |
| Size | 6.5 inches, 104.8 cm 2 (~85.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~394 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie), upgradable to Android 11, ColorOS 11 |
| Chipset | Mediatek MT6771V Helio P70 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.1 GHz Cortex-A73 & 4×2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 6GB RAM |
| UFS 2.1 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Quad | 48 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.3″, 0.8ยตm, PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/4.0″, 1.12ยตm 2 MP B/W, f/2.4, 1/5.0″, 1.75ยตm Auxiliary lens |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps, gyro-EIS; video rec. only with main camera |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | Motorized pop-up 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.06″, 1.0ยตm |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Charging | 20W wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Sky White, Lake Green |
| Models | CPH1989 |
| Price | About 340 EUR |