๐ฑ Spesifikasi Lengkap Oppo Reno Z Kamera 48MP Baterai 4035mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 330 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| CDMA2000 1xEV-DO | |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2019, May. Released 2019, June |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 157.3 x 74.9 x 9.1 mm (6.19 x 2.95 x 0.36 in) |
| Weight | 186 g (6.56 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | AMOLED, HDR10 |
| Size | 6.4 inches, 101.0 cm 2 (~85.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~402 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie), planned upgrade to Android 10, ColorOS 7.0 |
| Chipset | Mediatek MT6779 Helio P90 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A75 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | PowerVR GM9446 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 6GB RAM |
| UFS 2.1 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Dual | 48 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.0″, 0.8ยตm, PDAF Auxiliary lens |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps (gyro-EIS) |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8″, 0.8ยตm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| 24-bit/192kHz Hi-Res audio | |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, EDR, LE, aptX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 4035 mAh, non-removable |
| Charging | 20W wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Jet Black, Aurora Purple – Europe Star Purple, Extreme Night Black, Coral Orange, Bead White – China |
| Models | PCDM10, CPH1979 |
| Price | About 330 EUR |