📱 Spesifikasi Lengkap Oppo R819 Kamera 8MP Baterai 2000mAh
💰 Estimasi Harga: About 250 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 – SIM 1 & SIM 2 |
| Speed | HSPA |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2013, August. Released 2013, September |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 136.5 x 68 x 7.3 mm (5.37 x 2.68 x 0.29 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm 2 (~65.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6589 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.9 MP |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 3.0 |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 2000 mAh, non-removable |
| 🔹 MISC | |
| Colors | White |
| Price | About 250 EUR |
| 🔹 OUR TESTS | |
| Display | Contrast ratio: 1210:1 (nominal) / 1.957:1 (sunlight) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | Voice 64dB / Noise 66dB / Ring 73dB |
| Audio quality | Noise -92.4dB / Crosstalk -87.9dB |
| Battery (old) | Endurance rating 56h |