📱 Spesifikasi Lengkap Oppo R1S Kamera 13MP Baterai 2410mAh
💰 Estimasi Harga: About 290 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – all versions |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 TD-SCDMA |
| HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 – R1K | |
| 4G bands | 3, 7, 38, 39, 40 |
| Speed | HSPA, LTE |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2014, April. Released 2014, June |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 142.7 x 70.4 x 7.1 mm (5.62 x 2.77 x 0.28 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm 2 (~68.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.6 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| eMMC 4.5 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 2410 mAh, non-removable |
| 🔹 MISC | |
| Colors | White, Blue |
| Models | R8006, R8007 |
| Price | About 290 EUR |