📱 Spesifikasi Lengkap Oppo K12x (China) Kamera 50MP Baterai 5500mAh
💰 Estimasi Harga: About 170 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| CDMA 800 | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 4, 5, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 5, 8, 28, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2024, March 14 |
| Status | Available. Released 2024, May 20 |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 162.9 x 75.6 x 8.1 mm (6.41 x 2.98 x 0.32 in) |
| Weight | 191 g (6.74 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | OLED, 120Hz, 600 nits (typ), 1200 nits (HBM), 2100 nits (peak) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm 2 (~87.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 14, ColorOS 14 |
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6×1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| GPU | Adreno 619 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| UFS 2.2 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.76″, PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.4, (wide) |
| Features | Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | 5500 mAh |
| Charging | 80W wired, PD3.0, 100% in 50 min |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Gray, Light Green |
| Models | PJT110 |
| Price | About 170 EUR |