📱 Spesifikasi Lengkap Oppo Find 7 (2014) Kamera 13MP Baterai 3000mAh
💰 Estimasi Harga: About 440 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – all models |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 – international model |
| LTE 700 / 1700 / 2100 – Mexico & US model | |
| 4G bands | 1, 3, 7, 20 – International model |
| Speed | HSPA, LTE |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2014, March. Released 2014, May |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 152.6 x 75 x 9.2 mm (6.01 x 2.95 x 0.36 in) |
| Weight | 171 g (6.03 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm 2 (~72.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~534 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean), ColorOS |
| Chipset | Qualcomm MSM8974AC Snapdragon 801 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.5 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
| eMMC 5.0 | |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, 1/3.0″, AF |
| Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@60fps, 720p@120fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Po 3000 mAh, removable |
| Charging | 20W wired, 75% in 30 min |
| 🔹 MISC | |
| Colors | White, Black, Astro Black |
| Models | X9076, X9007, X9077 |
| Price | About 440 EUR |
| 🔹 OUR TESTS | |
| Performance | Basemark X: 14968 |
| Display | Contrast ratio: 1123:1 (nominal), 1.691 (sunlight) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | Voice 69dB / Noise 70dB / Ring 75dB |
| Audio quality | Noise -93.8dB / Crosstalk -94.4dB |
| Battery (old) | Endurance rating 44h |