๐ฑ Spesifikasi Lengkap Oppo A16e Kamera 13MP Baterai 4230mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 120 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2022, March 21 |
| Status | Available. Released 2022, March 24 |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 164 x 75.4 x 7.9 mm (6.46 x 2.97 x 0.31 in) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, 480 nits (typ) |
| Size | 6.52 inches, 102.6 cm 2 (~83.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 11, ColorOS 11.1 |
| Chipset | Mediatek MT6762D Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.1″, 1.12ยตm, PDAF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.4, 27mm (wide) |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 4230 mAh |
| Charging | 10W wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Black, Blue, White |
| Models | CPH2421 |
| Price | About 120 EUR |