๐ฑ Spesifikasi Lengkap Oppo A12s Kamera 13MP Baterai 4230mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 120 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2020, July 14. Released 2020, July 26 |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 155.9 x 75.5 x 8.3 mm (6.14 x 2.97 x 0.33 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, 450 nits (typ) |
| Size | 6.2 inches, 95.9 cm 2 (~81.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~271 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie), ColorOS 6.1 |
| Chipset | Mediatek MT6765 Helio P35 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.35 GHz Cortex-A53 & 4×1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Dual | 13 MP, f/2.2, (wide), 1/3.1″, 1.12ยตm, PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.4, 1/5.0″, 1.12ยตm |
| Features | HDR |
| Video | |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Po 4230 mAh |
| Charging | 10W wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Deep Blue, Flowing Silver |
| Price | About 120 EUR |