📱 Spesifikasi Lengkap Motorola WX160 Kamera N/A Baterai 650mAh
💰 Estimasi Harga: About 30 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2009, October. Released 2009, November |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 106 x 46 x 14.5 mm (4.17 x 1.81 x 0.57 in) |
| Weight | 65 g (2.29 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | Monochrome graphic with colour background |
| Size | 1.3 inches, 5.0 cm 2 (~10.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 64 x 96 pixels, 3:2 ratio (~89 ppi density) |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 500 entries |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| 🔹 CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio, RDS |
| USB | Proprietary |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Browser | No |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Calendar Voice memo Predictive text input | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 650 mAh battery |
| Stand-by | Up to 400 h |
| Talk time | Up to 8 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black |
| SAR | 1.08 W/kg (head) 0.58 W/kg (body) |
| Price | About 30 EUR |