📱 Spesifikasi Lengkap Motorola W208 Kamera N/A Baterai 850mAh
💰 Estimasi Harga: About 40 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GSM 850 / 1900 – American version | |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2006, June |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 108 x 44 x 14.9 mm, 65 cc (4.25 x 1.73 x 0.59 in) |
| Weight | 78 g (2.75 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.6 inches, 28 x 28 mm, 8.3 cm 2 (~17.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio (~113 ppi density) |
| Screensavers and wallpapers | |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 200 numbers |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| 🔹 CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Polyphonic(64) ringtones, composer |
| 3.5mm jack | No |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | No |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Browser | No |
| Games | 3 – Football, Crazy and Space |
| Java | No |
| Predictive text input Organizer | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 850 mAh battery |
| Stand-by | Up to 300 h |
| Talk time | Up to 7 h 50 min |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Red, Silver |
| Price | About 40 EUR |