📱 Spesifikasi Lengkap Motorola W161 Kamera N/A Baterai N/A
💰 Estimasi Harga: About 30 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GSM 850 / 1900 – US version | |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2008, February. Released 2008 |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 114 x 43 x 14 mm (4.49 x 1.69 x 0.55 in) |
| Weight | 85 g (3.00 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | Monochrome graphics |
| Size | |
| Resolution | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 200 entries |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| 60 SMS messages | |
| 🔹 CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Polyphonic(32) ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | 1.1 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Browser | No |
| Games | 3 embedded |
| Languages | 7 African languages, Hindi and English |
| Java | No |
| iTAP Organizer | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 465 h |
| Talk time | Up to 9 h 50 min |
| 🔹 MISC | |
| Colors | |
| SAR | 0.51 W/kg (head) 0.77 W/kg (body) |
| Price | About 30 EUR |