📱 Spesifikasi Lengkap Motorola VE66 Kamera 5MP Baterai 810mAh
💰 Estimasi Harga: About 100 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | Class 12 |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2008, November. Released 2009, February |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 103 x 49.5 x 15.2 mm, 68 cc (4.06 x 1.95 x 0.60 in) |
| Weight | 121 g (4.27 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.2 inches, 15.0 cm 2 (~29.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Navigation scroll wheel Screensavers and wallpapers | |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Linux / Java-based MOTOMAGX |
| CPU | 500 MHz Freescale MXC275-30 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 110MB 256MB ROM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, DLNA |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML (Opera browser) |
| Widgets MP3/ WAV/ WMA/ AAC++ player MP4/ WMV/ H.263/ H.263 player Push to Talk Organizer Voice memo Predictive text input | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 810 mAh battery |
| Stand-by | Up to 400 h |
| Talk time | Up to 6 h 40 min |
| 🔹 MISC | |
| Colors | |
| SAR | 0.99 W/kg (head) 0.59 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.71 W/kg (head) |
| Price | About 100 EUR |