📱 Spesifikasi Lengkap Motorola V361 Kamera N/A Baterai 810mAh
💰 Estimasi Harga: Harga tidak tersedia
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 8 |
| EDGE | Yes |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2005, Q1 |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 90 x 47 x 24 mm (3.54 x 1.85 x 0.94 in) |
| Weight | 104 g (3.67 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 1.9 inches, 30 x 37 mm, 11.4 cm 2 (~26.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~148 ppi density) |
| Second external grayscale display (96 x 80 pixels) Downloadable wallpapers, screensavers | |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | 500 entries, Photocall |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Internal | 5MB |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3, AAC ringtones, composer |
| 3.5mm jack | No |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2 |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | miniUSB |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email, Instant Messaging |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Push to talk MP3/AAC/MP4 player Predictive text input Organizer Voice dial Voice memo | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 810 mAh battery |
| Stand-by | Up to 240 h |
| Talk time | Up to 7 h 30 min |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black |