📱 Spesifikasi Lengkap Motorola ROKR E6 Kamera 2MP Baterai 1000mAh
💰 Estimasi Harga: About 140 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2006, December |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 111 x 51.5 x 14.5 mm (4.37 x 2.03 x 0.57 in) |
| Weight | 121 g (4.27 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm 2 (~31.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Linux |
| CPU | 32-bit Intel XScale PXA270 312 MHz |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | SD, up to 2 GB |
| Internal | 8MB |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 2 MP |
| Video | CIF |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3, AAC ringtones |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| Document viewer (Word, Excel, PowerPoint, PDF) MP4/MP3 player Business card scanner Organizer | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 235 h |
| Talk time | Up to 7 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 140 EUR |