๐ฑ Spesifikasi Lengkap Motorola Moto Z3 Play Kamera 12MP Baterai 3000mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 400 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| CDMA2000 1xEV-DO – USA | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 66, 71 |
| Speed | HSPA, LTE |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2018, June. Released 2018, June |
| Status | Discontinued |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 156.5 x 76.5 x 6.8 mm (6.16 x 3.01 x 0.27 in) |
| Weight | 156 g (5.50 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), glass back (Gorilla Glass 3), aluminum frame (6000 series) |
| SIM | ยท Nano-SIM โข Nano-SIM + Nano-SIM |
| Splash and dust resistant | |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 6.01 inches, 93.2 cm 2 (~77.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~402 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM636 Snapdragon 636 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4×1.8 GHz Kryo 260 Gold & 4×1.6 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 509 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.7, 1/2.55″, 1.4ยตm, dual pixel PDAF Auxiliary lens |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 1/4.0″, 24mm (wide), 1.12ยตm |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, EDR, LE, aptX |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, magnetic connector |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Moto Mods snap-on accessories | |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| Charging | 15W wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Deep Indigo, Onyx Black (128/6GB only) |
| Models | XT1929 |
| SAR | 1.18 W/kg (head) ย ย 1.18 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.56 W/kg (head) ย ย 1.44 W/kg (body) |
| Price | About 400 EUR |