๐ฑ Spesifikasi Lengkap Motorola Moto E14 Kamera 13MP Baterai 5000mAh
๐ฐ Estimasi Harga: About 80 EUR
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2024, June |
| Status | Available. Released 2024, June |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 163.5 x 74.5 x 8 mm (6.44 x 2.93 x 0.31 in) |
| Weight | 178.8 g (6.31 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water-repellent design | |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Size | 6.56 inches, 103.4 cm 2 (~84.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 14 (Go edition) |
| Chipset | Unisoc T606 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2×1.6 GHz Cortex-A75 & 6×1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 64GB 2GB RAM, 64GB 4GB RAM |
| UFS 2.2 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, (wide), 1.12ยตm, PDAF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2, (wide), 1/5.0″, 1.12ยตm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| ๐น BATTERY | |
| Type | 5000 mAh |
| Charging | 15W wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Pastel Green, Graphite Gray, Pastel Purple |
| Price | About 80 EUR |