📱 Spesifikasi Lengkap Motorola EX300 Kamera 15MP Baterai 1150mAh
💰 Estimasi Harga: About 140 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2010, September. Released 2010, December |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 106 x 56.8 x 14 mm (4.17 x 2.24 x 0.55 in) |
| Weight | 105 g (3.70 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm 2 (~40.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| CPU | QSC 6270 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes, Photocall |
| Call records | Yes |
| Internal | 90MB |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 3.15 MP, AF |
| Video | Yes |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | miniUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | HTML |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/WAV/WMA/AAC+ player MP4/H.264 player Document viewer Organizer Voice memo Predictive text input | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Po 1150 mAh battery |
| Stand-by | Up to 400 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black |
| SAR | 0.65 W/kg (head) 0.76 W/kg (body) |
| Price | About 140 EUR |