๐ฑ Spesifikasi Lengkap Motorola Edge 60 Fusion Kamera 50MP Baterai 5200mAh
๐ฐ Estimasi Harga: $โ259.40 / โฌโ194.64 / ยฃโ273.81 / โนโ20,900
| ๐น NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 – International |
| 1, 2, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA/Sub6 – India | |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48, 66 – International |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 75, 77, 78 SA/NSA/Sub6 – International |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| ๐น LAUNCH | |
| Announced | 2025, April 02 |
| Status | Available. Released 2025, April 09 |
| ๐น BODY | |
| Dimensions | 161 x 73 x 8.0 mm or 8.3 mm |
| Weight | 177.5 g or 180 g (6.28 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), silicone polymer back (eco leather) |
| SIM | ยท Nano-SIM + eSIM โข Nano-SIM + Nano-SIM |
| IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.2m MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions | |
| ๐น DISPLAY | |
| Type | P-OLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 1500 nits (HBM), 4500 nits (peak) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm 2 (~91.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1220 x 2712 pixels, 20:9 ratio (~446 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i, Mohs level 4 |
| ๐น PLATFORM | |
| OS | Android 15, up to 3 major Android upgrades |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7300 (4 nm) – Global Mediatek Dimensity 7400 (4 nm) – India, Indonesia |
| CPU | Octa-core (4×2.5 GHz Cortex-A78 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) – Global Octa-core (4×2.6 GHz Cortex-A78 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) – India, Indonesia |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| ๐น MEMORY | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| UFS 2.2 | |
| ๐น MAIN CAMERA | |
| Dual | 50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.56″, 1.0ยตm, multi-directional PDAF, OIS 13 MP, f/2.2, 120ห (ultrawide), 1/3.0″, 1.12ยตm, AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS |
| ๐น SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.2, (wide), 1/3.14″, 0.7ยตm |
| Features | HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| ๐น SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
| 3.5mm jack | No |
| ๐น COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| ๐น FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Smart Connect (Ready For) support | |
| ๐น BATTERY | |
| Type | Market-dependent versions: โข 5200 mAh (Global) โข 5500 mAh (India only) |
| Charging | 68W wired |
| ๐น MISC | |
| Colors | Pantone: Slipstream, Amazonite, Zephyr, Mykonos Blue |
| Models | XT2503-4 |
| Price | $โ259.40 / โฌโ194.64 / ยฃโ273.81 / โนโ20,900 |
| ๐น OUR TESTS | |
| Performance | AnTuTu: 656811 (v10) GeekBench: 3047 (v6) 3DMark: 854 (Wild Life Extreme) |
| Display | 1376 nits max brightness (measured) |
| Loudspeaker | -22.6 LUFS (Excellent) |
| Battery | Active use score 14:18h |
| ๐น EU LABEL | |
| Energy | Class A |
| Battery | 58:54h endurance, 1000 cycles |
| Free fall | Class A (270 falls) |
| Repairability | Class B |