📱 Spesifikasi Lengkap Motorola E11 Kamera 15MP Baterai 910mAh
💰 Estimasi Harga: About 120 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2009, September. Released 2009, Q4 |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 108 x 57 x 14.2 mm (4.25 x 2.24 x 0.56 in) |
| Weight | 139 g (4.90 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm 2 (~39.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Handwriting recognition 3D User Interface | |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | 1000 entries, Photocall |
| Call records | 30 dialed, 30 received, 30 missed calls |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | miniUSB |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/WAV/eAAC+ player MP4/H.264 player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 910 mAh battery |
| Stand-by | Up to 210 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 120 EUR |