📱 Spesifikasi Lengkap Motorola C980 Kamera N/A Baterai 820mAh
💰 Estimasi Harga: Harga tidak tersedia
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | UMTS 2100 |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2004, Q3 |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 114 x 53 x 24.5 mm (4.49 x 2.09 x 0.96 in) |
| Weight | 139 g (4.90 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.9 inches, 30 x 37 mm, 11.4 cm 2 (~18.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~148 ppi density) |
| Screensaver, wallpapers Downloadable screensavers | |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | 500 entries, Photo call |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Internal | 4.4MB |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | Yes |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones, composer |
| 3.5mm jack | No |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, EMail, Instant Messaging |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/MP4 player Organizer Photo editor Predictive text input | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 820 mAh battery |
| Stand-by | Up to 240 h |
| Talk time | Up to 1 h 30 min |
| 🔹 MISC | |
| Colors | |