📱 Spesifikasi Lengkap Motorola C168 Kamera N/A Baterai 1000mAh
💰 Estimasi Harga: Harga tidak tersedia
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 8 |
| EDGE | No |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2005, Q3 |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 104.4 x 46 x 14 mm, 63 cc (4.11 x 1.81 x 0.55 in) |
| Weight | 77 g (2.72 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | CSTN, 4096 colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio |
| Downloadable wallpapers, screensavers | |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 600 entries |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Internal | 640 KB |
| 250 SMS messages | |
| 🔹 CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones, composer |
| 3.5mm jack | No |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | No |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | No |
| SyncML MP3 player Organizer Predictive text input Voice dial/memo Sync ML Photo editor | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 340 h |
| Talk time | Up to 9 h 30 min |
| 🔹 MISC | |
| Colors | |