📱 Spesifikasi Lengkap Motorola A668 Kamera 3MP Baterai 810mAh
💰 Estimasi Harga: Harga tidak tersedia
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2004, Q4 |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 92 x 44 x 23 mm (3.62 x 1.73 x 0.91 in) |
| Weight | 90 g (3.17 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 160 pixels |
| Second external display 96 x 64 pixels Fingerwriting recognition Downloadable screensavers, wallpapers | |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 400 entries, Photo call |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones, composer |
| 3.5mm jack | No |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, EMail, Instant Messaging |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Organizer Stopwatch Photo editor Predictive text input Voice dial/memo | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 810 mAh battery |
| Stand-by | Up to 230 h |
| Talk time | Up to 2h 30 min |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Silver, Black |