📱 Spesifikasi Lengkap Motorola A1210 Kamera 15MP Baterai 1130mAh
💰 Estimasi Harga: About 120 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2009, April. Released 2008, July |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 102 x 53.8 x 20.5 mm (4.02 x 2.12 x 0.81 in) |
| Weight | 125 g (4.41 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Size | 2.8 inches, 22.3 cm 2 (~40.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~167 ppi density) |
| Handwriting and speech recognition (Chi & Eng) | |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Linux |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 30MB |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 3.15 MP |
| Video | @15fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| MP3/WMA/AAC+ player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 1130 mAh battery |
| Stand-by | Up to 180 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Golden white, Xuan Yue Powder, Deep Brown |
| SAR | 0.36 W/kg (head) 0.14 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.48 W/kg (head) |
| Price | About 120 EUR |