📱 Spesifikasi Lengkap Micromax X395 Kamera 3MP Baterai 800mAh
💰 Estimasi Harga: About 30 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 |
| GSM 900 / 1800 / 1900 – SIM 2 | |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Yes |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2011. Released 2011 |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 115 x 52 x 11.4 mm (4.53 x 2.05 x 0.45 in) |
| Weight | – |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm 2 (~29.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 1000 entries, Photocall |
| Call records | Yes |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | Proprietary |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML (Opera Mini) |
| Games | Downloadable |
| Java | |
| MP3 player H.263 player Organizer Predictive text input | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 800 mAh battery |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black/Colored back-panels |
| Price | About 30 EUR |