📱 Spesifikasi Lengkap Micromax X281 Kamera N/A Baterai 2800mAh
💰 Estimasi Harga: About 20 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 – SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2013. Released 2013 |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 124.8 x 53 x 15.9 mm (4.91 x 2.09 x 0.63 in) |
| Weight | 260 g (9.17 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm 2 (~27.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 300 entries |
| Call records | Yes |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | Proprietary |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Games | Downloadable |
| Java | No |
| Audio/video player | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 2800 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 545 h |
| Talk time | Up to 11 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Gray |
| Price | About 20 EUR |