📱 Spesifikasi Lengkap Micromax X270 Kamera N/A Baterai 1800mAh
💰 Estimasi Harga: About 30 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 – SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2011 |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 116 x 50 x 15.7 mm (4.57 x 1.97 x 0.62 in) |
| Weight | – |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm 2 (~30.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 1000 entries |
| Call records | Yes |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | Proprietary |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Games | Downloadable |
| Java | Yes |
| Audio/video player Photo viewer Organizer | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 1800 mAh battery |
| Stand-by | Up to 360 h |
| Talk time | Up to 6 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 30 EUR |