📱 Spesifikasi Lengkap Micromax X226+ Kamera 3MP Baterai 1000mAh
💰 Estimasi Harga: About 20 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 – SIM 1 |
| GSM 900 / 1800 – SIM 2 | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2010. Released 2010 |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 112.3 x 46.5 x 14.5 mm (4.42 x 1.83 x 0.57 in) |
| Weight | 95 g (3.35 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Flashlight | |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT |
| Size | 1.77 inches, 9.9 cm 2 (~18.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~116 ppi density) |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | 1000 entries |
| Call records | Yes |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | Proprietary |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Browser | |
| Games | Downloadable |
| Java | No |
| MP3 player H.263 player Organizer Predictive text input | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 120 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Red, Green |
| Price | About 20 EUR |