📱 Spesifikasi Lengkap Micromax X098 Kamera N/A Baterai 1750mAh
💰 Estimasi Harga: About 10 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 – SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2013. Released 2013 |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 108.3 x 46 x 16.9 mm (4.26 x 1.81 x 0.67 in) |
| Weight | 87.6 g (3.07 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 1.76 inches, 9.7 cm 2 (~19.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~116 ppi density) |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 500 entries |
| Call records | Yes |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | Yes |
| Video | Yes |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1 |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | 1.1 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Games | Downloadable |
| Java | No |
| Audio/video player | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 1750 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 480 h |
| Talk time | Up to 7 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Black |
| SAR | 1.46 W/kg (head) 1.16 W/kg (body) |
| Price | About 10 EUR |