📱 Spesifikasi Lengkap Micromax M2 Kamera 2MP Baterai 850mAh
💰 Estimasi Harga: About 30 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 – SIM 1 |
| GSM 900 / 1800 – SIM 2 | |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | Yes |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2011. Released 2011 |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 113 x 44.8 x 10.8 mm (4.45 x 1.76 x 0.43 in) |
| Weight | 79 g (2.79 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.0 inches, 12.4 cm 2 (~24.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 1000 entries, Photocall |
| Call records | Yes |
| Internal | 2GB |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | Proprietary |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML (Opera Mini) |
| Games | Downloadable |
| Java | Yes |
| MP3 player H.263 player Organizer Predictive text input | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 850 mAh battery |
| Stand-by | Up to 184 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Gray, Orange |
| Price | About 30 EUR |