📱 Spesifikasi Lengkap Micromax Canvas Selfie A255 Kamera 13MP Baterai 2300mAh
💰 Estimasi Harga: About 240 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2014, December. Released 2015, February |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 146.3 x 67.3 x 9.7 mm (5.76 x 2.65 x 0.38 in) |
| Weight | 138 g (4.87 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Micro-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm 2 (~61.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6592 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.7 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP4 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, AF |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| Single | 13 MP |
| Features | LED flash |
| Video | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Li-Ion 2300 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 198 h (3G) |
| Talk time | Up to 8 h 30 min (3G) |
| 🔹 MISC | |
| Colors | Angelic White, Mystic Blue |
| SAR | 0.82 W/kg (head) 0.75 W/kg (body) |
| Price | About 240 EUR |