📱 Spesifikasi Lengkap Micromax A55 Kamera 15MP Baterai 1000mAh
💰 Estimasi Harga: About 60 EUR
| 🔹 NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| 🔹 LAUNCH | |
| Announced | 2011 |
| Status | Discontinued |
| 🔹 BODY | |
| Dimensions | 107.2 x 58.7 x 13.5 mm (4.22 x 2.31 x 0.53 in) |
| Weight | 111.5 g (3.92 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| 🔹 DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm 2 (~38.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| 🔹 PLATFORM | |
| OS | Android 2.2 (Froyo) |
| Chipset | Qualcomm MSM7227-1 Snapdragon S1 |
| CPU | 600 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 200 |
| 🔹 MEMORY | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 150MB 512MB |
| 🔹 MAIN CAMERA | |
| Single | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| 🔹 SELFIE CAMERA | |
| No | |
| 🔹 SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 🔹 COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB |
| 🔹 FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
| Swarovski crystals MP3/WAV/WMA/eAAC+ player Video player Organizer Document viewer Voice memo Predictive text input | |
| 🔹 BATTERY | |
| Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 150 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| 🔹 MISC | |
| Colors | White |
| Price | About 60 EUR |